Materjal

Vaata suletud Facebooki-grupis “Lood, millest leheneegrid vaikivad” toimuvat arutelu simulatsiooni.

I etapp: individuaalne töö

Sinu vastus on paarilise e-posti aadressile edastatud.

I etapp: individuaalne töö

Sinu vastus
Selgitus

Kas märkisid ära mõne järgneva väärinfo-kahtlusi äratava aspekti?

 1. Sputnik on tuntud kui kanal, mida Venemaa Föderatsioon välisriikide kodanike mõjutamiseks kasutab. Lihtsa Google’i otsinguga on tuvastatav, et Helsingi ülikoolis ei tööta Prof. Aleksei Nikolajevit
 2. Allikas https://www.ERRR.ee/1643115406/allikma-liitlasväegede-sõdurite-iganenud-väljaoppest ei ole ehtne, see püüab matkida Eesti Rahvusringhäälingu uudisportaali aadressi, ERR on kirjutatud kolme R-tähega
 3. Kindral Ants Allikmaa on väljamõeldud isik, seda on võimalik lihtsa Google’i otsinguga kindlaks teha
 4. Vestluse sõnumites sisaldub paljude ajakirjandusväljaannete, Euroopa Liidu ja NATO vandenõule. Sellest annab märku juba grupi pealkiri, aga ka näiteks järgmised sõnad ja fraasid: NATO ja Eurosajuusi ees lömitav ajupesu, lääne „sõbrad“ on hundid lambanahas, eurobürokraatide ja soroslaste hääletorud Postimees ja Päevaleht, peavoolumeedia tsenseerib tõde levitab valet, Eurobürokraatide ja soroslaste hääletorud Postimees ja Päevaleht. Väärinfokampaaniad tuginevad sageli vandenõuteooriatele, kuna need äratavad tugevaid emotsioone ning kasutajate uudishimu. Samuti saab vandenõuteooriate kaudu vastaseid halvustada ning meedia ja riigiasutuste suhtes umbusku külvata.
 5. Kontode nagu Lilleke Rohus, Konstantin Päts ja Andrus Unzip taga ei ole tõenäoliselt selliseid nimesid kandvad inimesed, pigem üritavad nende omanikud oma identiteeti varjata. Väljamõeldud nimedega kontosid kasutatakse sageli väärinfo levitamiseks.
 6. Üks kasutaja (Ivan Ivanov) kasutab oma sõnumites pidevalt sama teksti (Missa neilt fašistidelt…) Infomõjutustegevuse eesmärgil loodud kontod kasutavad sageli seda võtet, et võimalikult väikse vaevaga oma sõnumit levitada.

Saada oma vastused paarilisele, võrrelge märgitud väärinfo tunnuseid ning põhjendage oma valikuid.

Edasi

Selgitused

Vaatame, kuidas läks!

II etapp: paaristöö

Kui olete paarilisega teineteise vastused kätte saanud, võrrelge märgitud väärinfo tunnuseid ning põhjendage oma valikuid.

Vastake koos alljärgnevatele küsimustele. Tooge mõlema küsimuse juures 2-3-lauselised põhjendused:

Sinu vastus
Selgitus

Sotsiaalmeedias sellist gruppi märgates:

 • Tuleb lähtuda juhendist “Kaitseväe isikkoosseisu osalemine sotsiaalmeedias”
 • Olulised sammud: e-kirja koostamine, ülema teavitamine, teabeohvitseri informeerimine
Sinu vastus
Selgitus

Arutelugrupis vahetaud sõnumid ja infomõjutustegevus

 • Sõnumid halvustavad läbivalt Eesti kaitsejõude ja meie liitlasi
 • Samuti kujutakse väga negatiivses valguses Euroopa Liitu ja professionaalseid meediaväljaandeid
 • Eestlasi nimetatakse korduvalt fašistideks
 • Eestit (nii meediaväljaandeid kui Eesti kaitsejõude) süüdistatakse Venemaa ohtlikus provotseerimises

Taolised võtted on varasemalt kasutust leidnud Venemaa Föderatsiooni Eesti-vastases infomõjutustegevuses, seega võib eeldada, et see arutelugrupp teenib Venemaa huve. Arutelugrupp on ohtlik, kuna võib võimendada eestlaste ja venelaste vahelist polariseerumist ning tekitada usaldamatust Eesti kaitsejõudude ning professionaalse ajakirjanduse vastu. Samuti võib see jätta eksliku mulje, et paljud inimesed usuvad taolisi vandenõuteoreetilisi selgitusi ja omavad kaitsejõudude suhtes väga negatiivseid hoiakuid.