Sisuline või halvustav argument?

Halvustamine on kommentaariumides igapäevane tegevus.

Eesti Päevalehes ilmus uudis “Venemaa sõjavägi harjutab Balti riikide NATO-st äralõikamist”. Uudises räägib Eesti välisluureameti peadirektor Venemaa kavandatavast sõjalisest õppusest, mille käigus Vene sõjavägi harjutab tõenäoliselt sõda NATO-ga, Balti riikide ülejäänud NATO riikidest äralõikamist ja vägede kaugemalt juurdetoomist.

Kohe näed, milliseid kommentaare anonüümsed kasutajad selle artikli alla postitasid. Sinu ülesanne on ära tunda, millised neist kommentaaridest esitavad sisulisi argumente ning millised halvustavad või naeruvääristavad Eesti riiki, NATOt, või uudise allikaid.

Selgitused

Vaatame, kuidas läks!
1. Sinu hinnang kommentaarile?
Selgitus

Kommenteerija kasutab siin naeruvääristavat sõna “püssitortsud” ning näib uudise allikat halvustavat, mitte ei arutle uudises kirjeldanud probleemi üle.

Selgitus

Vale vastus!

2. Sinu hinnang kommentaarile?
Selgitus

Esimene kommenteerija halvustab Balti riike ja NATOt, jättes eksliku mulje, et liitlaste kaitsejõududel puudub võime oma riike kaitsta. Teine kommenteerija halvustab Eesti riigikaitse juhte ja Eesti kodanikke, kujutades neid alusetult äraostetavatena.

Selgitus

Vale vastus!

3. Sinu hinnang kommentaarile?
Selgitus

Kommenteerija kujutab halvustavalt Eesti riiki, väites alusetult, et seda pole olemas.

Selgitus

Vale vastus!

4. Sinu hinnang kommentaarile?
Selgitus

Kommenteerija kujutab halvustavalt NATOt, nimetades seda “bandeks” ja “sõjarditeks”. Samuti halvustab ta Eestis asuvaid liitlasriikide kaitseväelasi, kutsudes neid alusetult “parasiitideks”.

Selgitus

Vale vastus!

5. Sinu hinnang kommentaarile?
Selgitus

Kommenteerija kujutab halvustavalt NATOt, jättes alusetult mulje, et NATO on süüdi Venemaa agressiivses käitumises Balti riikide suhtes. Samuti halvustab kommenteerija Balti riike, kujutades neid alusetult rumalatena ning NATO poolt manipuleeritavatena.

Selgitus

Vale vastus!

6. Sinu hinnang kommentaarile?
Selgitus

Vale vastus!

Selgitus

Kommenteerija pakub välja ühe võimaliku lahenduse uudises kirjeldatud probleemile. Kommenteerija ei halvusta seejuures kedagi.

7. Sinu hinnang kommentaarile?
Selgitus

Kommenteerija ründab artikli toimetajat ning väidab alusetult, et artikli pealkirjas on tegemist vihkamise või sõja õhutamisega.

Selgitus

Vale vastus!

8. Sinu hinnang kommentaarile?
Selgitus

Vale vastus!

Selgitus

Kommenteerija pakub välja ühe võimaliku selgituse, kuidas uudises käsitletud probleemi mõista. Kommenteerija ei halvusta seejuures kedagi.

Uurime nüüd lähemalt, kuidas halvustamist võidakse kasutada pahatahtliku mõjutusvõttena.